Ing. Petr Jan Kalaš

* 1940

Video Player is loading.
Current Time 0:00
/
Duration 0:00
Loaded: 0%
Progress: 0%
Stream Type LIVE
Remaining Time -0:00
 
1x
  • „Tam, kde jsme bydleli, tak byla referenda. Například jestli se má vybavit atletická dráha nějakým dalším zařízením, nebo jestli dům pro seniory potřebuje rozšíření. Já jsem nerozuměl tomu, že o těchhle věcech rozhodujou lidi v té vesnici nebo v tom městě. Tam se volí učitel a učitel je placenej tou vesnicí nebo tím městem, tou municipalitou, a samozřejmě je kontrolovanej, je to to samý jako policisti. Všechno se odehrálo místně a já jsem se cítil nevybaven na to, i když jsem neměl právo ještě, abych si srovnal, jakým způsobem Švýcaři o tomto můžou rozhodovat, než jsem pochopil, že to je to správný, že se to týká tý kvality těch lidí a že oni nakonec se rozhodnou, že si zvýší daně na lokální úrovni, aby mohli zaplatit lepší koupaliště, a pak o něj pečujou. Čili ten systém, který je tam nastavenej, byl pro mě obrovskou školou, kterou já jsem si pak po letech, kdy jsem se vracel sem, jako předsevzal aspoň částečně uplatňovat tady, že to rozhodování o těch věcech je potřeba udělat hlavně na tý lokální úrovni.“

  • „Ráno někdy kolem deváté hodiny při snídani rozhlas oznámil, že v poledne odjíždí první vlak na jih do Českých Budějovic a dál. Čili rádiová informace o možnosti [emigrovat]. A já jsem to pochopil, že to je ta příležitost zkrátka odjet. Měl jsem takovej moped, sedli jsme na moped – a na ten Smíchov. Měl jsem hodinu na to, abych si zabalil věci na celej zbytek života, takže jako první červenej diplom, pár knížek, co jsem měl rád, dvě tři košile, a malej kufřík byl plnej. Ten kolega, s kterým jsme tam seděli, říkal: ,Hele, já mám rodinu, já nemůžu. Jedinou věc, co ti můžu dát, je padesát dolarů, jo, to je jediná věc.‘ Čili já jsem neměl žádný úspory. Všecko jsme procestovali, banky zavřený, jsem neměl peníze. Takže jsem vyjel s tímhle kufříkem, s červeným diplomem a s padesáti dolary. Takže to byl můj začátek, kdy ta moje přítelkyně, pozdější manželka, měla svůj kufřík, zabalila si taky letem světem. Bez rozloučení jsme se zkrátka dostali na ten Wilsoňák, sedli jsme do prvního vlaku, kterej odjížděl. Jeli jsme do Budějovic, tam jsme přesedali. Poslední svíčková v restauraci, kterou, když tam teďka jedu, tak vím, kde byla. A odpoledne jel motorák směrem na jih, na hranici. V tom motoráku se sešla skupina, jako jsme byli my, která předstírala, že jsme turisti – zkrátka jsme měli strach. Jeli jsme s úmyslem vyjet, bylo to ilegální. Takže jsme v tomhle tom prostředí se blížili s přestávkama, setmělo se a někdy v devět večer si vzpomínám, že nás zastavili asi tři kilometry před těma hranicema, že dál už to nejde. Tak jsme vystoupili a takovým tím románovým způsobem, někdo s baterkou, jsme zkrátka těch třicet lidí šli. Někdo to vedl a šli jsme k tý hranici s těma kuframa a nejistotou, jestli budou ty hranice otevřený. Chytnou nás, nechytnou... Bylo to umělý nebezpečí, nestalo se nic, ale když to člověk prožíval s tou nejistotou, tak to byla součást celýho tohohle toho procesu.“

  • „Válečný zážitek, na který si plně vzpomínám, byl z jara 1945 v mých pěti letech, kdy spojenečtí hloubkaři začali bombardovat ty nákladní vlaky, které částečně stály kolem Řevnic. Tyhlety nálety způsobily, že i ten náš byt, kde jsme bydleli na nádraží, byl ovlivněn těmi kulometnými střelami, takže my jsme prožili asi deset dní ve sklepě. Vzpomínám si na tu tmu a – řekl bych – na tu obavu, co se s námi stane. Pak nás přestěhovali přes řeku na druhou stranu, kde v takové malé vile bylo pět rodin dohromady. To si vzpomínám, že jsme měli v kuchyni skříně dvou rodin a tak dále. Takže to byl takovej ten tlak toho válečného úsilí, který kulminovalo příjezdem americké armády do Řevnic. To byl takový okamžik, na který rád vzpomínám, poněvadž to byl ten předvoj té americké armády z Plzně, který se odvážil směrem k Praze, a na nákladních autech přijela řada vojáků. No, a tatínek mě přijel ukázat, vzpomínám si, že mě vojáci vzali na to nákladní auto, dali mně americkou čokoládu, na jejíž chuť vzpomínám i doteďka, poněvadž mě tehdy ovlivnila, a byl to takovej pocit úlevy. Ten pokračoval v tom, že mezitím přišli do Řevnic i ruští vojáci. A tatínek, jak byl komunikativní, poněvadž znal německy, z nějakýho důvodu se dorozuměl aspoň částečně rusky, tak se u nás nakvartýroval nějakej vysokej důstojník tý ruský armády, nakvartýroval, to znamená, že tam byl asi dva dni. Já jsem pozoroval, že to je nebezpečí pro moji maminku, protože tam nastaly, řekněme, takové ty, řekl bych, nepřímé pokusy tohle vojáka, takže jsem měl strach vůbec, co se z toho vyklube. Nějak z toho tatínek vybruslil dobře, že zkrátka se nic nestalo, ale byl to takovej pocit velký nejistoty.“

  • Celé nahrávky
  • 1

    Praha, 20.09.2024

    (audio)
    délka: 01:57:47
    nahrávka pořízena v rámci projektu Příběhy 20. století TV
  • 2

    Praha, 11.10.2024

    (audio)
    délka: 01:33:22
    nahrávka pořízena v rámci projektu Příběhy 20. století TV
  • 3

    Praha, 04.11.2024

    (audio)
    délka: 01:19:14
    nahrávka pořízena v rámci projektu Příběhy 20. století TV
Celé nahrávky jsou k dispozici pouze pro přihlášené uživatele.

Jako čtrnáctiletý chlapec jsem si říkal, že tu nechci zůstat. Podařilo se mi to a stálo to za to

Petr Jan Kalaš, Praha, 2024
Petr Jan Kalaš, Praha, 2024
zdroj: Post Bellum

Petr Jan Kalaš se narodil 17. února 1940 v Praze. První roky života prožil v Řevnicích nedaleko Prahy, kde v závěru války zažil spojenecké nálety. V letech 1946 až 1954 žil v Libouchci na Ústecku. Později bydlel s rodinou v Kutné Hoře, kde absolvoval střední průmyslovou školu strojírenskou. Od roku 1958 studoval ekonomii a energetiku na tehdejší fakultě ekonomického inženýrství ČVUT. V letech 1964 až 1965 působil jako provozní inženýr v tepelné elektrárně Tušimice. V roce 1968 se stal členem Klubu angažovaných nestraníků (KAN). Bezprostředně po invazi vojsk Varšavské smlouvy v roce 1968 odešel do Rakouska. Nakonec se usadil ve Švýcarsku. Tam se osmnáct let věnoval mezinárodnímu konzultantství v pětašedesáti zemích světa na několika kontinentech. V letech 1986 až 1994 pracoval pro švýcarské ministerstvo zahraničního obchodu. Koordinoval například spolupráci se státy střední a východní Evropy. Později pracoval pro Světovou banku nejen v oblasti uplatňování Kjótského protokolu o snižování emisí skleníkových plynů. V letech 1991 až 1994 koordinoval švýcarskou technickou pomoc v oblasti životního prostředí, určenou středoevropským zemím. Od roku 2004 pracoval jako poradce pro Institut vzdělávání a výzkumu OSN. Od září 2006 do ledna 2007 působil jako český ministr životního prostředí. V dalších letech působil jako poradce a konzultant ve státní správě v oblasti energetiky, životního prostředí a klimatu a jako poradce několika premiérů a ministrů. Je nositelem francouzského státního vyznamenání v oblasti udržitelnosti. V roce 2024 žil v Praze.