„Maminka jezdila, když mohla, za tátou do vězení, do Ilavy. Já jsem tam nesměla, samozřejmě. Ona jela strašnou dobu vlakem do Ilavy na Slovensko, ta cesta zřejmě byla strašná, s přestupy. Přijela tam, dostala pár minut a jela zpátky. ‚A jak často tam jezdila?‘ Málo, ona by jezdila víc, kdyby ji pustili, ale oni ji nepustili. Ona měla poměrně těžkou práci. Za trest pracovala u komunálního podniku a dělala truhlíky z asbestu, to tehdy nikdo netušil, že je to zdraví škodlivé, ten azbest. Pak se dostala do čistírny oděvů, tam ty výpary z chemie, bylo to docela strašné. Já jsem za ní chodila dívat se na výrobu truhlíků, to se tahalo z kádí, bylo to strašně těžký, pak jsem chodila i do čistírny.“
„Lezli nám úplně všude, lezli nám do skříní, za trámy, v tom pokoji prohlíželi šuplíky, knihovny vyhazovali, prostě ty domovní prohlídky byly docela otřesné. A měla jsem tam zážitek, že jsem měla v kuchyni takovou malou skříňku, tam jsem měla hračky. To se jim líbilo, že bylo to u země, což oni nechápali, proč to je u země, aby se tam dobře dostalo malé dítě, že ano. Tak chtěli tu skříňku prohledat a já jsem si před tu skříňku sedla, založila jsem ruce a řekla jsem: To je moje. A oni mě tedy nechali, nešli tam.“
„Já jsem se narodila v roce 1953 20. srpna a přímo z porodnice se mnou maminka jela, to vím z vyprávění, do toho nově udělaného bytu ve vilce. Nicméně na dveřích už byla kladka a rodiče se tam se mnou nedostali. Zůstali chvíli u babičky a pak nám komunisti přidělili bydlení v Žabokrkách u Hronova. Já si to nepamatuji, byla jsem mimino, ale jak říkali rodiče, bylo to bydlení v suterénu, byly tam i slepice, bylo to jako kurník. Tam nás odkázali a do toho předělaného bytu, který předělal můj tatínek, se nastěhovali komunisté z Moravy, kteří tam měli předělat tu továrnu z výrobny malagela na výrobu limonád. A dodneška, babička a děda tam bydleli a sledovali to tam. To tak sledujete, že, co se děje nového ve vašem domě. A sledovali, jak ti noví, co tam přišli bydlet, jak kradli cukr., který tam byl, že to bylo naprosto neuvěřitelné.“
Při prohlídce jí estébáci chtěli vlézt do hraček. Své království uhájila
Rita Erbenová se narodila 20. srpna 1953 v Náchodě. Prarodičům z maminčiny strany znárodnili vinařské závody, kde se vyráběla maltozová a medicinální vína, a vilu ve Zbečníku. Tatínkovi rodiče přišli o textilní továrnu v Hronově. Jejího otce Lubora Linharta odsoudili na necelé dva roky za takzvané neoprávněné obohacování. Maminka musela tvrdě dřít a pracovat s azbestem, což se později projevilo na jejím zdravotním stavu. Po sametové revoluci dosáhl otec soudní rehabilitace a návratu majetku. Rita Erbenová vystudovala medicínu, ale po absolutoriu nesměla pracovat v Náchodě. Ten měla kvůli svému otci zakázaný. Až koncem 80. let se do rodného kraje zase vracela jako lékařka. Nicméně přestěhovat do Náchoda se mohla až po roce 1989. V době sametové revoluce v Praze demonstrovala na Václavském náměstí, domů vozila plakáty a letáky a vylepovala je po městě. V nové době pracovala jako imunoložka a alergoložka. Zapojila se do boje proti onemocnění Covid-19. Po vypuknutí války na Ukrajině pomáhala ukrajinským uprchlíkům lékařskou pomocí i finančně. V roce 2023 žila v Náchodě.
Hrdinové 20. století odcházejí. Nesmíme zapomenout. Dokumentujeme a vyprávíme jejich příběhy. Záleží vám na odkazu minulých generací, na občanských postojích, demokracii a vzdělávání? Pomozte nám!