Následující text není historickou studií. Jedná se o převyprávění pamětníkových životních osudů na základě jeho vzpomínek zaznamenaných v rozhovoru. Vyprávění zpracovali externí spolupracovníci Paměti národa. V některých případech jsou při zpracování medailonu využity materiály zpřístupněné Archivem bezpečnostních složek (ABS), Státními okresními archivy (SOA), Národním archivem (NA), či jinými institucemi. Užíváme je pouze jako doplněk pamětníkova svědectví. Citované strany svazků jsou uloženy v sekci Dodatečné materiály.

Pokud máte k textu připomínky nebo jej chcete doplnit, kontaktujte prosím šéfredaktora Paměti národa. (michal.smid@ustrcr.cz)

Hasler Iglesias (* 1991)

Intentaba que en mi retina se quedara grabada Venezuela, porque no sabía si era la última vez que la iba a ver.

  • nació el 18 de diciembre de 1991 en Caracas, Venezuela

  • en 1998 vivió como Hugo Chávez fue elegido presidente

  • en 2002 fue asesinado su padre, dentro de una oleada violenta

  • en 2009 concluyó bachillerato en el colegio de La Salle

  • 2009-2018 Universidad Central de Venezuela, carrera de ingeniería química

  • 2010-2011 Presidente del Centro de Estudiantes de la Escuela Básica de Ingeniería

  • 2015-2017 Presidente de la Federación de Centros Universitarios de la Universidad Central de Venezuela

  • 2016 viaje a Ginebra a la ONU

  • desde 2017 parte del partido político Voto Popular

  • diciembre 2018 graduación en la Universidad Central de Venezuela

  • 2021 contra su persona declarada la orden de busca y captura

  • seis meses se estuvo escondiendo en distintos lugares de Caracas

  • en invierno de 2022 logró cruzar la frontera a Colombia

  • se fue seis meses de beca a Suiza, desde donde emigró a España

  • hoy en día reside en España y aboga por los derechos humanos en Venezuela

***texto en español viene listado después del texto en checo***

 

„Navždy budu Venezuelan,“ říká lidskoprávní aktivista a politik Hasler Iglesias, toho času v exilu ve Španělsku. I přesto, že ze své domoviny musel uprchnout za oceán a i přesto, že po rodičích je i kolumbijsko-španělské národnosti.

„Ve škole nás byla spousta dětí italských, portugalských, španělských, kolumbijských, peruánských, ekvádorských či arabských rodičů. Možná klidně i polovina třídy. Ale i kdyby ses mě zeptala tehdy, řekl bych ti, že je nás třída plná Venezuelanů,“ pokračuje Hasler ve vyprávění. Jeho otec byl původem Španěl a do zámoří emigroval za španělské občanské války, kdy se moci chopili fašisté pod velením Francisca Franca. Jeho matka byla Kolumbijka a do Venezuely naopak uprchla v 60. letech při eskalujícím konfliktu s kolumbijskými guerillovými skupinami. Venezuela se, stejně jako pro velké množství migrantů z celého světa, pro oba stala domovem natolik, že stejně jako Hasler vždy tvrdili, že jsou venezuelské národnosti. Venezuela tehdy stále ještě těžila z ropné krize 70. let, ve které na pozici výsadního dodavatele pohonných hmot do USA nahradila arabské státy. Zatímco půlka světa žila na dluh, Venezuela vzkvétala. Haslerovi rodiče se potkali na konci 80. let v Caracasu – ona úspěšná podnikatelka s vlastním obchůdkem, on zaměstnanec nadnárodní korporace Sharp. Z jejich lásky vzešel Hasler, narozený 18. prosince 1991 do Venezuely, která měla skutečně co nabídnout. „Užívali jsme si země, z níž dnes nezbývá nic než pouhá vzpomínka,“ vypráví Hasler.

Chávez se svou tvrdou rukou přišel dělat, co se mu zlíbí

Hasler, celým jménem Hasler Iván Iglesias Yañez, vděčí za své kuriózní křestní jméno fotbalovému šampionátu z roku 1990, ve kterém vyhrálo Německo. Právě fotka gólmana Thomase Häßlera držícího vítězný pohár totiž inspirovala k pojmenování syna právě po něm. Hasler se svou rodinou zažíval krásné roky: „Parky, procházky, cirkus, kino, ničemu dalšímu dítě nevěnuje pozornost,“ vzpomíná na své útlé dětství. Po nástupu na základní školu se však venezuelská situace dramaticky změnila, roku 1998 byl zvolen prezidentem Hugo Chávez a otočil politické kormidlo země ostře doleva. „Táta mu chtěl dát šanci, mámě se ale nikdy nezdál,“ vzpomíná Hasler na první pocity, které od svých rodičů vnímal ve svých sedmi letech. I řada těch, Haslerova otce nevyjímaje, kteří napjatě očekávali, s čím Chávez na politickou scénu přijde, brzy prožili těžké zklamání: „Vzbuzoval pocit, že tenhle pán se svou tvrdou rukou přišel, aby dělal, co jen se mu zlíbí,“ dodává Hasler.

Chávez se postaral o změnu Ústavy a prodloužil prezidentský mandát ze čtyř na šest let se dvěma po sobě jdoucími znovuzvoleními. Jakmile se přelomilo milénium, Venezuela se stále více blížila krizi, Chávezova opozice se několikrát pokusila o puč. „Když k tomu přidáme ještě vysokou míru kriminality, byl to dokonalý koktejl neštěstí,“ vzpomíná Hasler na rok 2002, který se pro jeho rodinu stal osudným. Jeho otec už tehdy nepracoval ve firmě Sharp, ale vypomáhal matce v jejím obchodě. Na trh tehdy vtrhla skupina ozbrojených zlodějů. Možná neměli v plánu střílet. Možná chtěli jen krást. Haslerův otec však na následky zbloudilé kulky zemřel. Haslerovi bylo tehdy deset let. Uzavřel se do sebe.

Pouhé dva měsíce po smrti Haslerova otce, po obrovské demonstraci v dubnu 2002, se opozici podařilo (byť jen na pouhých 47 hodin) puč na Cháveze uskutečnit: „Vzpomínám si na onu noc, kdy byl Chávez svržen. V celém našem domě bylo slyšet radostné výkřiky sousedů. Vzpomínám si i na to, jak se o dva dny později v doprovodu vojáků vracel do prezidentského paláce. Tehdy už radost našich sousedů utichla, zato nadšené výkřiky zněly z okolních čtvrtí. Uvědomil jsem si, že život se žije i mimo mou společenskou bublinu a že existují lidé, kteří tohohle pána vážně podporují,“ hodnotí zpětně Hasler. Venezuela byla na cestě k proměně v „nový socialismus 21. století“ a Chávez pronikl do učebnic dějepisu jako „nový osvoboditel“.

Politika ani bolest nezmizela

Snad to byla shoda náhod, že právě v Haslerově ročníku otevírali katolické hnutí pro mladé, snad to byla souhra okolností s tragickým úmrtím jeho otce. Tehdy si však Hasler našel cestu k víře, která mu nabídla prostor pro zahojení bolavých vzpomínek i pro nový začátek. „Rok 2002 byl rokem mého příklonu k politice, od té doby už nikdy z mého života nezmizela, stejně jako ona bolest, která mě od té doby doprovází. Spousta lidí se mě ptá, jestli měla tátova smrt něco společného s politikou. Myslím si, že funkční vláda by neměla dovolit takovou úroveň kriminality, ve které může na trh vtrhnout zloděj, který tehdy zabil jen jednoho člověka, ale mohlo jich být klidně víc, jen proto, aby ukradl pár kousků oblečení,“ hodnotí Hasler, který se od katolických hnutí pro mladé odpíchl k další politické kariéře. Kromě víry ho překvapivě inspirovala i knižní série o Harrym Potterovi: „Fascinovalo mě, jak se skupina dětí postavila zlu, které ovládalo společnost po dlouhá desetiletí. S takovými ideály jsem vyrostl,“ usmívá se Hasler.

Ačkoli od masivní indoktrinace režimu ho do velké míry ochránila soukromá škola La Salle, vzpomíná na to, jak chavismus (tedy příklon k Chávezově levicové politice) ovlivnil třeba i výuku matematiky: „Už to nebylo, že Péťa prodává košile za 50 bolívarů za kus, ale že Péťa směnil na trhu košili za brambory,“ popisuje Hasler a osvětluje, jak se směnný obchod stal postupně vládou podporovaným hospodářským mechanismem. „Promazal se celý jazyk, říká se tomu dokonce ‚venezuelský novojazyk moci‘ – mění se v něm slova, data nabývají jiného významu…“ dodává. „V případě Venezuely se třeba popisuje jediných 40 let demokracie, které země měla, jako období korupce, represí a zpátečnictví. Realita se tedy popírá anebo se zaobaluje za něco úplně jiného. Období největšího hospodářského růstu, ve kterém byly vystavěny dálnice, nemocnice a školy, začalo na základě dohody politických stran za vyloučení té komunistické. A chavismus tvrdí, že právě toto vyloučení ve Venezuele dalo vzniknout oligarchii, před kterou nás přišli osvobodit,“ přidává další příklad Hasler.

Cílem dobré vlády je nepustit otěže moci

Venezuela se mezitím potápěla do stále hlubší krize. „Nejen že byl nedostatek veškerého spotřebního zboží, přišla i chvíle, kdy byl nedostatek dokonce i bankovek samotných. Jedinou platební metodou se tak postupně stala ta digitální, a to prosím v zemi, kde jsou neustálé výpadky proudu a internet funguje naprosto nedostatečně,“ kritizuje Hasler třetí (či vlastně prakticky čtvrté) funkční období Huga Cháveze. Ten však roku 2013 umírá a předává moc do (stejně tak tvrdých) rukou Nicoláse Madura. Krize od té doby neustala. V obchodech schází potraviny. Probíhá další ropná krize. Venezuelané hromadně prchají ze země, nad níž vládne levicová chavistická represivní vláda. „Jeden bývalý spolužák z univerzity, který je v současné době ministrem, mi řekl, že cílem skutečně dobré vlády je nikdy nepustit otěže moci,“ kroutí hlavou Hasler.

Právě tyto historické milníky strávil Hasler na univerzitě. Namísto soukromé vysoké školy, která by byla přílišnou finanční zátěží pro matku, zvolil Universidad Central, Centrální univerzitu, která byla odjakživa tavicím kotlem dějin: „Věděl jsem, že na Centrální univerzitě to vře. Vznikaly tam nápady, hnutí, ale i spousta násilí – přímo na kampusu mnohokrát zasahovala policie a násilně napadala, střílelo se a mnoho lidí zemřelo,“ popisuje tehdejší turbulentní roky Hasler. Není divu, že se ho matka snažila odradit a raději by ho bývala viděla na oné soukromé Metropolitní univerzitě, nenechal se však zviklat. Nastoupil roku 2009 na pětileté studium chemického inženýrství – odmala ho totiž fascinovaly procesy, jak se věci dějí, a i když se mu dnes při politické kariéře řada lidí podivuje, Hasler svého rozhodnutí nelituje. Kromě toho, že pochopil kýžené procesy, byla totiž univerzita dalším krokem v politice – hned v prvním roce studia se stal studentským tajemníkem a už ve druhém roce předsedou Studentského centra fakulty inženýrství (Centro de Estudiantes de la Escuela Básica de Ingeniería), kterým zůstal i po další roční volební období roku 2011. Roku 2015 se stal na dva roky předsedou Federace studentských center Centrální venezuelské univerzity a tím získal nejvyšší post, kterého mohl dosáhnout. „V zahraničí je to občas složité pochopit, ale být předsedou mi dovolovalo promlouvat v médiích o situaci na univerzitě a při cestách mě přijímali starostové měst, jako bych byl nějaké velké zvíře,“ osvětluje Hasler důležitost studentských hnutí v rámci venezuelské vnitrostátní politiky. „Studentské hnutí je politickým katalyzátorem Venezuely,“ dodává.

Toaletní papír, volby a Ženeva

Studium mu trvalo celých devět let, až do roku 2018. Ne proto, že by se mu nedostatečně věnoval – důvodem byly časté stávky, ať už profesorů či administrativního personálu. „Zatímco v Evropě se na studentských radách řešilo, jaký odborný časopis si předplatit, aby měli studenti přístup k paperům, tedy článkům, my jsme řešili jiný paper – ten toaletní,“ popisuje ironicky tragickou úroveň školství ve Venezuele, která stojí a padá se základními potřebami, jako je například právě dostupnost hygienických potřeb anebo třeba funkčních žárovek nutných pro technické kreslení. I do studentských voleb tehdy zasahovala národní politika a Hasler měl naopak možnost vidět zblízka volební podvody, když se zúčastnil jako pozorovatel za opozici. Vypráví o ilegálních praktikách vládnoucí strany a nátlaku na voliče, kontrolách neanonymizovaných jmenných seznamů, autobusech vysílaných do odlehlých míst, aby do volebních místností přivezly voliče „správné strany“. „Volby ve Venezuele probíhají na základě vydírání a výhrůžek,“ popisuje venezuelský druh latinskoamerické reality: „Není to ani tak o tom, kolik ti zaplatí za tvůj hlas, jako o tom, co všechno ti vezmou, když jim svůj hlas nedáš.“

Během studia byl Hasler roku 2016 pozván do Ženevy jako součást nevládní (a tudíž tajné a obestřené řadou bezpečnostních protokolů) 30členné delegace opozičníků. Venezuela byla tehdy Organizací spojených národů testována na dodržování lidských práv. Každý z nich letěl jiným letadlem, s přestupem v jiném městě, aby se během dvou dnů setkali všichni v evropském sídle OSN. Hasler už byl tehdy jako předseda studentské federace v přímém hledáčku venezuelského totalitního režimu. Zadrželi ho ještě předtím, než došel na přepážku letecké společnosti. Důvod? Podezření z pašování drog v tělesných otvorech. Po detailní prohlídce, která však neměla být ničím jiným než zdržením před odletem, při které se z něj snažili dostat skutečný důvod cesty, se však policisté nic nedozvěděli. Hasler stále tvrdil, že letí do Paříže na chemický kongres na sorbonnské univerzitě – to byla jeho část příběhu. Když se ho jali odvézt na tělesný rentgen do vzdálené nemocnice, štěstí stálo při něm – náhodou na letišti narazil na opozičního poslance, který dal ihned echo všem médiím. Zatímco Hasler seděl v dodávce v doprovodu dvou policistů, stalo se z něj žhavé téma na sociální síti Twitter. Snad proto ho následně propustili a v poslední minutě stihl letadlo do Ženevy.

Vůle lidu a domnělé pašování zbraní

Ještě před absolutoriem se stal součástí politické strany Voluntad Popular (Vůle lidu). Když roku 2021 vrcholila pandemie COVID-19 a stejně jako celý svět i Venezuela byla v karanténě, věnoval se projektu pitné vody Agua Segura (Bezpečná voda). Jednoho dne, když se právě účastnil online semináře, se mu telefon „zbláznil“, jak popisuje. Právě v národní televizi vysílali jeho portrét. Večerní zprávy vysílaly fiktivní screenshoty domnělé komunikace s lídrem strany Vůle lidu Leopoldem Lópezem. Hasler nakonec přijal telefonát od jedné z poslankyň Národního venezuelského shromáždění: jeho předseda, Jorge Rodríguez, právě Haslera v přímém přenose obvinil z téhož deliktu jako lídra strany – z pašování zbraní. „Vyhlašují po tobě pátrání, musíš okamžitě zmizet,“ zaznělo. Během deseti minut si horečně sbalil – spodní prádlo, deku, Bibli, růženec, telefon bez SIM karty, zubní kartáček… Bezpečnostní protokol, který měli kdysi domluvený při jeho předsednictví studentskému shromáždění už dávno nebyl platný, řešil, co dál a komu zavolat. Přemýšlel, jestli ze sedmého patra bude lepší sejít po schodech anebo sjet výtahem. „Nejhorší chvíle byla, když jsem objal svou maminku, aniž bych tušil, kdy ji budu smět zase obejmout. Plakala bez ustání. Oba jsme znali podobné případy, které skončily vězením, mučením anebo dokonce vraždami na zakázku vlády. Objal jsem ji a řekl: ‚Neboj se,‘ zatímco jsem netušil, jak to dopadne,“ popisuje Hasler nejtvrdší chvíle svého života. Dolů sešel po schodech – tušil, že venezuelská vláda zas a znovu vyplní onen podivný zvyk, ve kterém dává šanci opozičníkům uprchnout, aby si sama neupletla politickou ostudu.

Vypálit si Venezuelu do sítnice

Skrýval se celých šest měsíců. Nejdříve se stěhoval co týden, později co čtrnáct dní. Každý, kdo ho u sebe ubytoval, nesl břímě nebezpečí. „Nikdy jsem z Venezuely nechtěl odejít,“ říká přesvědčeně. Bylo to pro něj až to nejposlednější řešení. Proběhla vyjednávání a zatykač sice nikdy nebyl stažen, ale alespoň se polevilo v hledání. Nezbyla mu jiná možnost než odejít. Ale jak? Jako součást řetězce, který ze země vypašovával trestance? Podplatit 1500 dolary, které neměl, vojáky? Anebo snad v převleku za kněze jako doprovod biskupa? Autobusem na hranice? Anebo část cesty směrem ke Kolumbii letět? „Za mě to bylo celé řízené rukou boží,“ hodnotí Hasler. Nakonec se mu po zemi různými prostředky podařilo dostat k hranicím s Kolumbií. Po matce měl i kolumbijskou národnost, po otci zase španělskou. Policie na cestě žádala úplatky, dobře věděli, že jsou na migrační trase. Uprostřed pralesa, mezi řekami a improvizovanými mostky, koexistovala kolumbijská guerila a venezuelské vojsko. Mezi nimi místní obyvatelé profitující z prodeje chlazené Coca-Coly oběma stranám. Hasler se na svůj kolumbijský pas dostal do Kolumbie.

Štěstí při něm stálo i po přechodu hranice. Kromě setkání s kolumbijskou částí rodiny se dozvěděl, že díky svému navazujícímu studiu veřejné administrativy získal stipendium ve Švýcarsku. A tentokrát díky svému kolumbijskému pasu zvládl odletět do Evropy. Tehdy v zimě roku 2022 se tam ve Švýcarsku vítalo 35 zástupců latinskoamerické mládeže. Jedla se pizza a pilo se pivo. Všichni se veselili. Právě v tu chvíli na Haslera dolehla emigrace: „A bylo to. Zatímco jsem byl v úkrytu, byl jsem pořád ve Venezuele. A když jsem se stěhoval z úkrytu do úkrytu, snažil jsem se do sítnice vypálit, jak vypadá náš kopec, jak vypadá Caracas. Protože jsem nevěděl, jestli ho někdy ještě uvidím,“ popisuje Hasler pohnutě. „Pro spoustu lidí by moje situace byla: ‚Jsi ve Švýcarsku, tak si to užij.‘ Ale pro mě to nebylo ‚jsi v‘. Bylo to ‚už nemůžeš do‘. Už jsi pryč z Venezuely,“ uzavírá a přiznává, že i ve chvílích našeho rozhovoru v druhé půli roku 2023 ho jeho emigrace tíží.

Reparo!

Ze Švýcarska se přesunul do Španělska, přece jen po otci zdědil národnost a španělské zákony jsou blahosklonnější k latinskoamerickým migracím – myslel totiž na matku, která po jeho odjezdu zůstala v Caracasu úplně sama. „To, co se děje ve Venezuele, musí přestat,“ tvrdě prohlašuje Hasler. „Je nemyslitelné, že se to stále děje a že se svět dívá stranou. Anebo ještě hůř, že demokratické vlády se kamarádíčkují s diktátorskými, autoritativními a vražednými režimy jako je ten venezuelský,“ dodává. Venezuelu čekají drsné roky. Po nich (snad) přijde náprava. „Reparo,“ vybírá Hasler ze série Harryho Pottera jedno zaklínadlo, které by podle něj na jeho vlast fungovalo nejlépe. „Aby spravilo všechno to pochroumané. Namontoval bych hůlku na dron, aby zasáhla celou zemi. Energetický systém. Vodní nádrže. Vzdělávání. Hlad. Zdravotnictví. A všechen lidský kapitál,“ dokončuje své vyprávění pro Paměť národa Hasler Iglesias.

 

*************************************************************

“Siempre seré venezolano,” resalta el activista de derechos humanos y político Hasler Iglesias, actualmente exiliado en España, a pesar de haber tenido que escaparse de su patria -Venezuela- al otro lado del océano, y a pesar de que de sus padres heredó las nacionalidades colombiana y española.

“En mi colegio, muchos éramos hijos de italianos, portugueses, españoles, árabes también, peruanos, colombianos, ecuatorianos. Yo creo que en el salón casi la mitad o más éramos hijos de migrantes. Pero si tú me preguntabas, yo decía que en mi salón había puros venezolanos,” sigue narrando Hasler. Su padre era de origen español y emigró a Venezuela a raíz de la Guerra Civil española, en la cual los fascistas encabezados por Francisco Franco tomaron el poder. La madre de Hasler era colombiana y a Venezuela se escapó en los años 60 durante la escalación del conflicto armado con las guerrillas colombianas. Venezuela, igual que para muchos migrantes de todo el mundo, para los padres de Hasler llegó a ser un verdadero hogar, de tal grado que, igual que Hasler, siempre decían que eran venezolanos. Por aquel entonces, Venezuela seguía beneficiándose de la Crisis Petrolera de los años 70, en la cual sustituyó a los estados árabes en el papel del proveedor principal de petróleo a los Estados Unidos de América. Los padres de Hasler se conocieron a finales de los años 80 en Caracas – ella, una empresaria exitosa con tienda propia, él, empleado de la compañía transnacional Sharp. De su amor surgió Hasler, nacido el 18 de diciembre de 1991 en una Venezuela que tenía verdaderamente mucho que ofertar. “Disfrutábamos mucho de un país que hoy no queda a veces más que en las memorias,” describe Hasler.

Chávez con su mano dura vino a hacer lo que le diera la gana

Hasler, con nombre completo de Hasler Iván Iglesias Yáñez, le debe su curioso nombre de pila al campeonato mundial de fútbol en 1990, en el cual ganó Alemania - la foto del goleador Thomas Häßler, portando la copa victoriosa, inspiró a nombrar a su hijo justo como él. Hasler con su familia vivía unos años hermosos: “Parques, paseos, circo, cine. Al resto no le prestas atención,” recuerda su infancia. Después de su ingreso a la primaria, la situación en Venezuela cambió drásticamente – en 1998 fue elegido presidente Hugo Chávez, y giró el timón político bruscamente hacia la izquierda. “Mi papá le daba el beneficio de la duda, mi mamá decía que no le generaba confianza,” recuerda Hasler las primeras sensaciones que percibió por parte de sus papás a sus siete años. Sin embargo, los que, igual que el padre de Hasler, le daban chance a Chávez, e impacientemente esperaban en qué iba a tornarse la situación política, pronto se llevaron una gran decepción: “Despertaba la sensación de que este señor con la mano dura vino a hacer lo que se le dé la gana,” añade Hasler.

Chávez se aseguró de cambiar la Constitución Política y prolongó el mandado presidencial de cuatro      a seis años, con posibilidad de dos reelecciones seguidas. Al terminar el milenio, Venezuela se estaba acercando cada vez más a una crisis, y la oposición en contra de Chávez intentó varias veces realizar un golpe de estado. “Si a eso se le suman los grandes niveles de delincuencia, pues teníamos el cóctel perfecto para el desastre,” recuerda Hasler que el año 2002 resultó ser un parteaguas para el destino de su familia. Su padre ya no trabajaba en la compañía Sharp, sino que ayudaba a la madre de Hasler en la tienda. Un día, al mercado entró un grupo de ladrones armados. Puede que no tuvieran la intención de disparar. Igual sólo querían robar. El padre de Hasler, sin embargo, murió a causa de una bala perdida. Hasler tenía diez años y se encerró en sí mismo.

Apenas dos meses después de la muerte del padre de Hasler, al término de una gran manifestación en abril de 2002, la oposición logró (aunque solo por unas 47 horas) destronar a Chávez a través de un golpe de estado: “Recuerdo la noche cuando Chávez sale del poder, un gran júbilo en el edificio, los vecinos gritando, y también recuerdo a los dos o tres días cuando los militares regresan a Chávez al palacio presidencial, escuchar, ya no en el edificio, sino en los barrios del alrededor, los cánticos de ‘ya volvió ya volvió’. O sea, te empezabas a dar cuenta de que había algo más allá de tu burbuja, que de verdad había quien apoyaba a ese señor,” evalúa Hasler. Venezuela estaba en camino a convertirse en el “Nuevo Socialismo del siglo XXI” y Chávez entró en los libros de historia como un “segundo Simón Bolívar, un liberador de los pobres”.

Ni la política, ni el dolor, desaparecieron

Puede que haya sido una mera coincidencia que justo cuando Hasler entró en cuarto de primaria, abrían movimientos juveniles de pastoral católica. Fuera como fuera, justo en aquel entonces, Hasler encontró su camino hacia la fe, que le abrió la posibilidad de curar los recuerdos dolorosos del fallecimiento de su padre, y de empezar de nuevo. “El 2002 para mí fue un rompe aguas sin duda en el tema de mi propia politización, y sin duda de mi propia herida que cargué en adelante. Muchas veces la gente me pregunta que si la muerte de mi padre tuvo que ver con política. Un gobierno que funciona no debería permitir esos niveles de delincuencia, donde puede entrar un ladrón a un mercado, donde asesinó a uno, pero pudo haber matado a muchos más, para robar ropa,” evalúa Hasler, quien dio un brinco político a partir de los movimientos juveniles católicos y la política, desde aquel entonces, ya nunca desapareció de su vida. Aparte de la fe, Hasler se dejó inspirar también en la serie editorial de Harry Potter: “Cómo unos niños que no saben nada de la vida, se enfrentan a un mal que tenía décadas en la sociedad. Crecí con esos ideales,” sonríe Hasler.

A pesar de que el colegio privado de La Salle lo resguardaba, hasta cierto nivel, de la indoctrinación del régimen, recuerda como el chavismo influyó por ejemplo en la enseñanza de las matemáticas: “Ya no era que Pedrito vende camisas y recibe 50 bolívares, sino que Pedrito hace trueque y las cambia por patatas,” describe Hasler y aclara que, el trueque llegó a ser un mecanismo económico promovido por el propio gobierno venezolano. “Es borrar un lenguaje, se habla de una ‘neolengua del poder en Venezuela’ - cambiar palabras, resignificar fechas...” agrega Hasler. “En el caso de Venezuela es vender los únicos 40 años de democracia que tuvo Venezuela como un período de opresión, corrupción y retraso. Cosa que es negar la realidad. O es vender la realidad como algo completamente distinto. O sea, el período en que hubo más libertades sociales, en el cual creció más la economía, en el que las grandes autopistas, hospitales y escuelas fueron construidas. Pero la narrativa del chavismo era que esa época de los 40 años de democracia, que ocurrieron gracias a un pacto entre partidos, excluyendo el partido comunista, dicen que esa exclusión generó una oligarquía, y que ellos llegaron como salvadores del pueblo para liberarlo de esa oligarquía,” agrega otro ejemplo Hasler.

El objetivo de un buen gobierno es nunca soltar el poder

Venezuela, mientras tanto, se hundía en una crisis cada vez más grave. “No sólo que había escasez de productos, pero llegamos a una escasez de billetes. El único método era el digital, en un país donde hay apagones y donde la internet es lenta,” critica Hasler el tercer (o de hecho, cuarto) mandato de Hugo Chávez. Éste, sin embargo, en 2013 muere, y traspasa el poder en las manos igual de duras de Nicolás Maduro. La crisis no ha cesado desde aquel entonces. En las tiendas falta comida. Ocurre otra crisis petrolera. Los venezolanos huyen de su patria, regida por el chavismo represivo de izquierda. “Un excompañero de la escuela de sociología de la Universidad Central, ahora ministro de ciencia y tecnología, me dijo que el objetivo de un buen gobierno es no soltar el poder,” frunce el ceño Hasler.

Todos esos parteaguas, Hasler los vivió en la universidad. En lugar de una institución educativa superior privada que hubiera significado demasiado peso económico para su madre, Hasler optó por estudiar en la Universidad Central, que siempre ha sido el lugar de movimientos históricos. “Sabía que la Universidad Central era un hervidero de ideas, de movimientos, pero también de hechos violentos, con disparos y muertos dentro de la universidad, de policía atacando,” describe aquellos años turbulentos Hasler. No es de extrañarse que su madre lo hubiera visto con mayor tranquilidad en la Universidad Metropolitana, la privada, pero Hasler no se dejó convencer. En 2009 inició sus estudios de cinco años de ingeniería química – desde chiquito lo fascinaban los procesos de cómo las cosas ocurren, y a pesar de que hoy en día en su carrera política muchos se extrañan por esta elección de carrera, Hasler no se arrepiente. Entendió los procesos (no sólo) químicos, y la universidad fue otro escalón en su carrera política – en el primer año (2010) logró convertirse en el Secretario General, y en el segundo año (2011) se postuló para Presidente del Centro de Estudiantes de la Escuela Básica de Ingeniería, pero un candidato chavista ganó en vez de él. En 2015, finalmente, logró ser Presidente de la Federación de Centros Universitarios de la Universidad Central de Venezuela – el cargo más alto posible que finalmente logró en las siguientes elecciones en 2015 y se quedó en el puesto durante dos años. “A veces no lo entienden en el exterior. Pero el hecho de ser el Presidente de la Federación de Centros Universitarios de la Universidad Central de Venezuela me permitía que me recibieran en un medio de comunicación para hablar de la situación en la universidad. O viajando, me recibiera el alcalde de aquella ciudad como si fuera un gran líder,” aclara Hasler la importancia de los movimientos estudiantiles dentro de la política interior de Venezuela. “El movimiento estudiantil es catalizador político de Venezuela,” agrega.

Papel higiénico, elecciones y Ginebra

Sus estudios duraron nueve años – desde el 2009 hasta el 2018. No porque fuera un mal estudiante, sino porque había tantas huelgas, fueran de profesores o del personal de administración, que era simplemente imposible terminar los semestres. “En Europa, los consejos estudiantiles resuelven qué revista académica abonar para que los estudiantes tengan acceso a los papers, nosotros resolvíamos otro paper – el higiénico,” describe irónicamente el nivel trágico de la educación en Venezuela, corroído con la falta de accesorios higiénicos o por ejemplo focos funcionales para poder realizar las clases de dibujo técnico. En las elecciones estudiantiles, la política nacional siempre estuvo presente, y Hasler pudo observar de cerca los fraudes electorales a la hora de participar como observador. Narra de las prácticas ilegales del partido en el poder, la presión a los votantes, los controles de listas no anonimizadas, los autobuses que traían desde lugares remotos con gente para meter en las urnas electorales los votos por el “partido correcto”. “Si en Venezuela se cumplieran las leyes tal y cual como están escritas, otro gallo cantaría,” resume Hasler, agregando: “No tanto es lo que te doy si votas por mí, sino lo que te voy a quitar si no votas por mí.”

Durante sus estudios, Hasler fue invitado en 2016 a Ginebra como parte de una delegación independiente y no gubernamental (por lo cual secreta y envuelta en una serie de protocolos de seguridad) de 30 miembros de la oposición. Venezuela estaba pasando por un escrutinio por la Organización de Naciones Unidas en cuanto al cumplimiento de los derechos humanos. Cada uno de la delegación voló en un avión diferente, con trasbordos en distintas ciudades, para que todos se pudieran reunir dos días más tarde en la sede europea de la ONU. Hasler, por aquel entonces Presidente de la Federación, ya estaba en la mira del régimen venezolano totalitario. Fue detenido incluso antes de si quiera llegar al mostrador de la aerolínea. ¿Razón? Supuesto tráfico de droga intraorgánica. Después de haberse realizado una revisión detallada, que no era otra cosa que una mera demora para que perdiera su vuelo, intentaban sacarle la verdadera razón de su viaje. Hasler no cedió y seguía repitiendo que volaba a Paría a un congreso químico en Sorbona, justo como decía el guion de su parte de la historia. A la hora de llevárselo del aeropuerto para hacerle unos rayos X en un hospital lejano, Hasler tuvo suerte de encontrarse con un alcalde opositor quien inmediatamente avisó a todos los medios de comunicación. Mientras Hasler estaba sentado en una camioneta, escoltado por dos policías, se convirtió en el trending topic en Twitter. Igual por eso lo dejaron ir y en el último minuto logró abordar el avión a Ginebra.

Voluntad Popular y supuesto tráfico de armas

Antes de graduarse, Hasler se hizo parte del partido Voluntad Popular. Cuando en 2021 estaba en su pico la pandemia del COVID-19, Venezuela, igual que todo el mundo, estaba en cuarentena, y Hasler se dedicaba al proyecto de agua potable llamado Agua Segura. Un día, cuando estaba en un seminario en línea, su teléfono “empezó a convulsionar”, como lo recuerda Hasler. En la televisión nacional estaban emitiendo en vivo su retrato. El noticiero vespertino mostraba capturas de pantalla ficticias de una supuesta comunicación con el líder del partido Voluntad Popular, Leopoldo López. Hasler finalmente tomó una llamada – de una de las diputadas de la Asamblea Nacional. El Presidente de la Asamblea, Jorge Rodríguez, acababa de acusar a Hasler – en vivo –  del mismo delito que al líder del partido Voluntad Popular – tráfico de armas. “Van a emitir una orden de captura. Tienes que irte de donde estás,” le dijo la diputada por teléfono. En apenas diez minutos empacó frenéticamente – ropa interior, una franela, Biblia, rosario, teléfono al cual le sacó el chip, cepillo de dientes… El protocolo de seguridad que tenían elaborado en los tiempos de su Presidencia estudiantil ya no era válido, y Hasler resolvía qué paso seguir sobre la marcha, a quién marcar, a dónde ir. “El momento más duro de ese día fue cuando me despido de mi mamá, dándole ese abrazo que no sabes cuándo le darás el siguiente, ella llorando desconsoladamente. Porque sabíamos cantidad de casos similares que habían terminado con cárcel, con torturas, incluso con asesinatos, bajo la custodia del estado. Yo la abrazo y le dije: ‘No se preocupe, todo va a estar bien.’ Y le dices como que te sale, pero no tienes ni idea,” describe Hasler los momentos más duros de su vida. Del séptimo piso bajó por la escalera – asumió que el gobierno venezolano una vez más está cumpliendo con la costumbre extraña de darle a los opositores posibilidad de escaparse para no avergonzarse políticamente a sí mismo.

Grabarse Venezuela en la retina

Estuvo escondiéndose durante seis meses. Primero se cambiaba de lugar cada semana, posteriormente cada 15 días. Cada uno que lo hospedara, corría el riesgo de participar en un delito. “Nunca quise irme de Venezuela a pesar de tener todo en contra,” subraya convencido Hasler. Exilio era la solución más crítica. Pasaron las negociaciones, y aunque la orden de busca y captura nunca fue retirada, la búsqueda de Hasler cesó al menos levemente. No le quedó otra opción que irse. ¿Pero cómo? ¿Como parte de la cadena que sacaba del país a delincuentes? ¿Sobornar con 1500 dólares que ni siquiera tenía? ¿O disfrazarse de sacerdote con documentos falsos? “Para mí, fue todo dirigido por la mano de Dios,” resume Hasler quien finalmente logró combinar las maneras de escape de tal grado que se acercó a la frontera con Colombia. Vivió cómo la policía pedía sobornos, porque bien sabía que estaba ubicada en una ruta migratoria. En medio de la selva, ríos y puentecitos improvisados, coexistía la guerrilla colombiana con el ejército venezolano, y en medio de ellos los lugareños se beneficiaban de la venta de Coca-Cola bien fría a ambos bandos. Hasler logró entrar a Colombia con su pasaporte colombiano, gracias a la nacionalidad original de su madre.

Tuvo suerte también después de haber cruzado la frontera. Aparte del encuentro con su familia colombiana también llegó a saber que gracias a sus estudios de maestría en administración pública le fue otorgada una beca a Suiza. Una vez más gracias a su pasaporte colombiano logró volar a Europa. Aquel invierno de 2022, en Suiza, se daban la bienvenida los 35 representantes de juventud latinoamericana. Se comía pizza y bebía cerveza. Todos festejando. Fue justo ese momento cuando a Hasler le pesó la emigración: “Me entró un vacío, mientras que los otros estaban celebrando. Tuve que salirme a temperaturas bajo cero, a llorar desconsoladamente. Lloré porque estaba consumado. Ya no estás en Venezuela. Y no sabes cuándo puedas volver. Y no estás aquí por seis meses para una beca, sino que estás aquí para ver qué encuentras,” describe. Después, llamó a su mamá: “Ya se acabó. Mientras estaba escondido, estaba en mi país. Y cuando me movía de un sitio para otro, miraba por las ventanas e intentaba que en mi retina se quedaba grabado nuestra montaña, o todo lo que veía de la ciudad. Porque no sabía si era la última vez que lo iba a ver. Y esa vez estando en Suiza... Cosa que para alguien sería: llegaste a Suiza, celebra a Suiza. No era llegaste a. Era ya no puedes volver a. Ya saliste de Venezuela. Fue muy duro,” sigue narrando Hasler y agrega: “Me sigue pesando no estar en mi país.”

¡Reparo!

De Suiza se mudó a España, cuya nacionalidad gracias a su padre también portaba, en espera que su mamá, quien se quedó en Caracas solita, lo pudiera acompañar debido a mayor facilidad migratoria latinoamericana. “Tiene que parar lo que está pasando en Venezuela,” dice con una voz inesperadamente dura Hasler. “Se le tienen que parar los pies, como decimos en Venezuela, al régimen de Venezuela. Es indolente que siga ocurriendo y el mundo mire para otro lado o peor, como está pasando hoy en día, que haya un gobierno y democracias, pensando de tratarse de tú a tú con regímenes dictatoriales, asesinos, autoritarios, y que destruyen las vidas de las personas como el venezolano,” agrega. A Venezuela la están esperando unos años muy duros. “Reparo,” escoge Hasler de todos los encantamientos de Harry Potter el que utilizaría para su patria. “Reparo, que repare las cosas rotas. Lo montaría en un dron para que abarque todo el país,” sonríe leve e inmediatamente empieza a enumerar todo lo que habría que solucionar - sistema energético, servicio de aguas, educación que tardaría años en ver los resultados, hambre, salud desatendida, reparar las escuelas y hospitales… La lista de Hasler no tiene fin, pero está bien definida. “Hace falta el capital humano,” agrega una cosa más. Éste, definitivamente, tiene un respaldo leal en su persona.

© Všechna práva vycházejí z práv projektu: Paměť a svědomí národů

  • Příbeh pamětníka v rámci projektu Paměť a svědomí národů (Eva Kubátová)