Luis Zúñiga Rey

* 1947

  • „Mluvit o budoucnosti Kuby je, jak bychom řekli ve fyzikálních vědách, pouhá teorie – nepředvídatelná. Zvláště když vezmu v úvahu dlouhý proces, který jsem na Kubě prožil a poznal, kde režim zničil všechny instituce, všechny hodnoty a všechny koncepty, které tvořily a podporovaly kubánskou národní identitu. Režim proměnil lidské bytosti v pouhé loutky, které se pohybují v podmínkách, jež sám vytvořil – a které se neustále zhoršují, protože životní podmínky na Kubě se vždy jen zhoršovaly. Kubánský lid se vyvíjel k horšímu, k úpadku. Proto je možnost existence nějaké sjednocující, vlastenecké, osvobozenecké a demokratické síly uvnitř Kuby velmi vzdálená. Neexistuje... A přitom vždy respektuji jednotlivce – nechci říct, že všichni jsou stejní. Jsou tam slušní lidé, lidé s vírou, věřící. Ale vlastenecký duch, který je nezbytný k osvobození Kuby, nevidím. Cena za takovou oběť je příliš vysoká, zvláště když vezmeme v úvahu obrovskou míru kontroly, kterou diktatura vykonává nad každým jednotlivým Kubáncem. Občanský průkaz, kde jste v počítačovém systému a režim zná celý váš život – kde jste se narodili, kde jste vyrůstali, co jste studovali, kam jste šli, kde pracujete, kam jdete, co děláte, co si myslíte, kdo jsou vaši přátelé – všechno je pod neustálým dohledem a evidováno v neustálých hlášeních.“

  • „Komunismus je především sociální inženýrství. Je to projekt, který se snaží – nebo se snažil – změnit lidem způsob vnímání společnosti, vlády, ekonomiky a kultury. Teoreticky jde o pozitivní koncept: společnost, rovnost, všichni si jsou rovni, všechno je dokonalé. Ale ve skutečnosti měl tento koncept zlovolný donucovací účel – tuto rovnost chtěli vnutit násilím. Jenže lidé nejsou stejní. Dva bratři – jeden studuje, druhý ne, jeden chce pracovat, druhý je líný, jeden má dobré vztahy s matkou a otcem, druhý je nenávidí. Jinými slovy, jako lidé jsme rozdílní. Máme také odlišné životní aspirace, a přesto se komunistický režim snaží vnutit koncept, který je jednoduše uměle vytvořený a navržený skupinou jednotlivců. Proto se jedná o sociální inženýrství. Praktická zkušenost ukázala, že komunismus není možný. Končí nesnesitelným útlakem. Navíc vytváří společnost ještě nerovnější, než jakou chtěl odstranit. A co víc – ti, kdo se teoreticky stavěli do role nezištných lídrů, lidí starajících se o společnost, o rovnost a o dosažení stanovených cílů, se nakonec sami stávají ještě horšími buržoazy, utlačovateli, tyrany, zločinci – a především boháči.“

  • „Ve věznicích na Kubě vnucovali vězňům – nebo alespoň v té době, nevím, jak je to nyní – takzvané rehabilitační programy. Chtěli, aby političtí vězni litovali svého politického myšlení, svých činů, toho, co je přivedlo do vězení. Chtěli, aby toho litovali a přijali programy „převýchovy“ a komunistické indoktrinace. Samozřejmě jsem na to nepřistoupil – a zaplatil za to vysokou cenu. Tou cenou byly bití, hlad, nulová lékařská péče, různé formy týrání. Ti, kdo se vzpírali nejvíce – a já mezi ně patřil, protože jsem nebyl ochoten přijmout komunistické přinucování ani ve vězení – čelili ještě horším trestům. Zaplatil jsem za to mnoha způsoby… Jednou mě dokonce mučili – vystavovali mě silným elektrickým zvukům. Pouštěli mi do cely reproduktory s nesnesitelnými, ohlušujícími zvuky na hrozných frekvencích. Situace byla tak strašná, že vězeň v cele vedle mě spáchal sebevraždu – oběsil se na páru ponožek. Bylo to nesnesitelné.“

  • „No, podařilo se mi utéct z vězení a nakonec jsem se dostal z Kuby. Uprchl jsem přes základnu Guantánamo – prošel jsem minovými poli na její hranici. Poté jsem se dostal do Spojených států. V srpnu roku 1974, když jsem už byl v USA, jsem se snažil pomoci přátelům, kterým jsem to slíbil. Byli to lidé, se kterými jsem bojoval proti diktatuře už v mládí, ještě před tím, než jsem šel do vězení. Věděl jsem, že mají ukryté lidi, kteří byli pronásledováni, a slíbil jsem jim, že pokud se mi podaří překročit hranici základny Guantánamo a dostat se do Spojených států, vrátím se, abych jim pomohl zachránit ty, kteří byli v úkrytu. A nakonec jsem svůj slib splnil – vrátil jsem se na Kubu v rámci ozbrojené infiltrace. Bohužel jsme nechali jednoho člověka na Kubě, aby navázal kontakt s ukrytými lidmi a pomohl je shromáždit. Když jsme se následující den vrátili zpět v oblasti mezi Guanabo a Santa Cruz del Norte, porouchal se nám motor člunu – vlastně to nebyl přímo motor, ale kalová pumpa, která způsobila zkrat. Loď zůstala nehybně stát a pobřežní stráž nás nakonec dopadla a zatkla. Odsoudili mě na dalších 25 let vězení. Byl to dlouhý příběh – nakonec jsem po těchto událostech strávil ve vězení dalších 14 let, celkem tedy 19 let. Trpěl jsem velkým násilím ze strany režimu, protože jsem odmítal jejich „rehabilitační“ programy.“

  • „Nakonec, když jsem měl nastoupit do pátého ročníku studia, tedy do posledního roku, mě zavolali na vedení disciplinární komise na univerzitě, v univerzitním kampusu José Antonio Echeverría. Ředitel, který byl zároveň generálním tajemníkem Komunistické strany na Fakultě inženýrství, mi řekl, že nejsem dostatečně revolučně zapojený, a že pokud se nezapojím do revoluce, jednoduše nebudu moci absolvovat. Podle něj nebylo možné, aby existoval odborník, který by nebyl zároveň revolucionářem. Odpověděl jsem mu: „Cítím se být revolucionářem, chci změnu, chci, aby se věci změnily.“ On mi však odvětil: „Ne, ne, ne. Změna, kterou chceš, je změna uvnitř revoluce, a to se nestane. Takže o tom vůbec nebudeme bavit. Tady žádná dohoda neexistuje – buď se zapojíš do Výboru na obranu revoluce, připojíš se k nějaké revoluční organizaci, nebo prostě neabsolvuješ.“ Začali jsme se o tom hádat a situace se vyhrotila natolik, že mi nakonec řekl: „Tak víš co? Už na univerzitu nechoď.“

  • Celé nahrávky
  • 1

    Miami, 17.05.2017

    (audio)
    délka: 01:38:34
Celé nahrávky jsou k dispozici pouze pro přihlášené uživatele.

To, na čem mi záleží, je celkový cíl – změna na Kubě. Jsme spolu.

Luis Zúñiga during the interview, Miami, May 2017
Luis Zúñiga during the interview, Miami, May 2017
zdroj: archivo de Post Bellum

Luis Zúñiga Rey se narodil 3. června 1947 v Havaně na Kubě. Jeho otec pracoval pro anglickou ropnou společnost a jeho matka byla v domácnosti. Měl staršího bratra. Jeho rodina neměla žádné politické sklony, nicméně jeho otec nesympatizoval s revolucí, protože narušila ústavní pořádek v zemi. Do šesté třídy chodil soukromou školu, poté ve věku 10 let přešel na státní střední školu. Po dokončení střední školy však nemohl zahájit vysokoškolská studia v oboru práva, protože se nezačlenil do revoluce. Od té chvíle byl stále více nespokojený. Nejprve začal studovat agronomii, ale nedovolili mu pokračovat. Poté změnil obor a začal studovat průmyslové inženýrství v angličtině, kde nebyla tak silná politická perzekuce. V té době začal konspirovat proti režimu a byl zatčen na měsíc a půl, což mu nejen ztížilo studium na univerzitě, ale začal být také sledován. V posledním roce univerzitního studia byl nakonec vyloučen. Kvůli těmto událostem se rozhodl opustit Kubu, ale byl zatčen a odsouzen na dva roky vězení. Podařilo se mu uprchnout během převozu, ale byl znovu zatčen, když se pokoušel překročit hranici americké námořní základny v Guantánamu. Tentokrát byl odsouzen na čtyři roky a uvězněn v korekcích. V roce 1973 během hospitalizace uprchl přes základnu v Guantánamu, kde prošel přes minová pole a dostal se do Spojených států. Později byl zatčen na kubánském pobřeží, když se pokoušel pomoci uprchnout několika přátelům-disidentům, za což byl odsouzen na 25 let vězení. Odpykal si 14 let, během nichž čelil mnoha útokům a násilí, protože odmítl rehabilitační programy. V roce 1988 byl nakonec s pomocí kardinála O’Connora z Kuby vyhoštěn. Začal pracovat v organizacích pro lidská práva, kde odsuzoval zločiny kubánského režimu. Několikrát vystoupil v OSN a setkával se s disidenty z celého světa.