Následující text není historickou studií. Jedná se o převyprávění pamětníkových životních osudů na základě jeho vzpomínek zaznamenaných v rozhovoru. Vyprávění zpracovali externí spolupracovníci Paměti národa. V některých případech jsou při zpracování medailonu využity materiály zpřístupněné Archivem bezpečnostních složek (ABS), Státními okresními archivy (SOA), Národním archivem (NA), či jinými institucemi. Užíváme je pouze jako doplněk pamětníkova svědectví. Citované strany svazků jsou uloženy v sekci Dodatečné materiály.
Pokud máte k textu připomínky nebo jej chcete doplnit, kontaktujte prosím šéfredaktora Paměti národa. (michal.smid@ustrcr.cz)
Kdo si nechal šrapnel, toho Němci rovnou zastřelili
narodila se 17. srpna 1923 ve východních Čechách
v roce 1939 odjela do Baťova, kde studovala a pracovala
v průběhu druhé světové války přišla o kamarádku, která zemřela v Osvětimi
v průběhu protektorátu se její působení v Baťově změnilo na totální nasazení
její matka na konci války přežila německou střelbu
v roce 1952 se provdala za Zdeňka Raina
v období socialismu vychovávala dvě dcery, pracovala a s rodinou cestovali
sametovou revoluci v listopadu 1989 přivítala s nadšením
v roce 2023 žila ve Dvoře Králové nad Labem
Milada Rainová prožila prvních patnáct let svého života v období první republiky. Tuto éru ukončily rozpínavé tendence Adolfa Hitlera. „Původně panovalo přesvědčení, že se republika bude bránit a že bude mít přátele, kteří ji pomůžou. Po Mnichovu se však ukázalo, že nám nikdo nepomůže. Myslím, že Benešovo rozhodnutí, aby se Sudety daly Němcům zadarmo, bylo nejlepší. Jinak by zbytečně padla spousta lidí. Proti armádě, kterou Němci už měli připravenou, jsme neměli šanci, že bychom vyhráli. I když nadšení bránit republiku bylo,“ vzpomíná Milada Rainová.
K odstoupení Sudet se váže také vzpomínka na kamarádku, která odtud musela i s celou svojí rodinou odejít. „Celé průvody Čechů se stěhovaly ze Sudet do vnitrozemí. Mohli si vzít jen nejnutnější věci, jen kufry a rance,“ uvádí pamětnice.
Během šestileté okupace Čech a Moravy, jež začala 15. března 1939, přestála Milada Rainová těžké okamžiky. Většinu této doby prožila pamětnice v Otrokovicích - Baťově, kde chodila nejprve do školy a poté tam také pracovala. Přežila zde dobu bombardování a náletů. Byla také svědkem přestřelek mezi německými a ruskými vojáky.
Na jaře 1945 se Milada Rainová rozhodla, že se vrátí domů. Ani zde však situace nebyla jednoduchá. Pamětnice se bála o život své matky, na kterou stříleli Němci. Ta však měla štěstí a přežila, na rozdíl od mnoha dalších, kteří byli od Němců potrestáni kulkou za sebemenší prohřešek, za sebemenší pochybení. A to bez ohledu na svůj věk. Takto umírali jak dospělí, tak malé děti.
Milada Rainová uvádí: „Prý je postavili do řady, prošacovali a pokud u nich našli šrapnel, tak je zastřelili na místě. Také se střílelo v ulici směrem k náměstí. Tam měl muž na ruce svého malého syna, pouze se nachomýtl u okna a Němci zastřelili oknem jeho i jeho syna. Jeden zdejší řezník se vracel domů, normálně šel po ulici, ale pak potkal Němce a prostě ho jen tak zastřelili. Vůbec se s ním nebavili, proč tam šel.“
Milada Rainová se narodila 17.srpna 1923. Jejím otcem byl František Zejfart narozený v roce 1899 a maminkou Božena, rozená Valentová, narozená roku 1898. František Zejfart musel narukovat do první světové války a prožil ji v Srbsku a Albánii. Zachránil si život tím, že se dostal na loď, která převážela nemocné úplavicí. Také se však nakazil a skončil v nemocnici ve Vídni. Jeho stav byl velmi vážný.
„Když byla ranní vizita, tak nad tatínkem mávli rukou, že už nemá cenu ho prohlížet, že už stejně dlouho nebude. A jeho spolunocležníci se domlouvali, kdo si vezme jeho boty, protože měl hezké boty, což byla tehdy vzácnost. A to ho tak rozzlobilo, že si umínil, že neumře, že svoje boty nikomu nenechá,“ vzpomíná pamětnice na vyprávění svého otce. František Zejfart se skutečně uzdravil a vrátil se zpátky domů, kde si později vzal za ženu Boženu Valentovou, která pocházela z celkem zámožné rodiny.
Milada Rainová uvádí, že její matka od svého otce dostala vysoký obnos, aby si za něj jednou mohla pořídit nový domek. Měnová reforma po konci první světové války však tyto peníze znehodnotila a maminka si za ně místo domku pořídila pouze nové boty a kostým. Malá Milada tak se svými rodiči prožila sice spíše chudé, ale hezké dětství. Navštěvovala dívčí školu, s rodiči jezdila často na nedělní výlety. Chodila také do Sokola a Skautu. Ve škole měla několik dobrých kamarádek. Zároveň ale také několik německých spolužaček, u kterých si vybavuje postupnou změnu jejich chování. Jejich namyšlenost rostla úměrně se zvyšujícím se Hitlerovým vlivem.
V letech 1935 až 1938 probíhala v československém pohraničí stavba opevnění na obranu proti nepřátelským sousedním státům, někdy nazývána jako Benešova linie. Otec pamětnice se jí také zúčastnil. Milada Rainová vzpomíná, jak byly se sestrou a maminkou tatínka vyprovodit při jeho odjezdu. „Maminka při loučení plakala, protože se bála, že možná vidí tatínka naposledy.“
V roce 1938 absolvovala Milada Rainová přijímací zkoušky na obchodní akademii, kam byla přijeta. Po půl roce však přešla na Baťovu školu a počátkem roku 1939 se přestěhovala do Baťova. Zde ji zastihla druhá světová válka. Její působení u Bati se skládalo, jak z výuky, tak i z práce, která se později změnila na totální nasazení.
Vzpomínky na druhou světovou válku a období Protektorátu Čechy a Morava patří mezi nejintenzivnější, které si Milada Rainová uchovala. Mezi její kamarádky patřila dívka jménem Zuzka, která měla židovský původ a z tohoto důvodu ji i její rodinu čekal transport do Osvětimi.
„Nejdřív jim sebrali majetek, pak jim dali bydlení v jedné místnosti a pak museli jít do transportu. Jediný, kdo se vrátil ,byla Zuzčina sestra. Pak vyprávěla, že jak přijeli do Osvětimi, tak Němci lidi třídili. Některé lidi na práci a ostatní do plynu. Maminku děvčat poslali Němci do plynu. Zuzka stála ve skupině, která měla jít na práci, ale sama se rozhodla, že půjde za matkou. Chtěla být se svou maminkou. A šli do do plynu obě. Zuzčina sestra nakonec přežila a pamatuji si, že když se vrátila, tak říkala, že kdyby bývala byla věděla, co jí v tom koncentračním táboře čeká, tak že by šla za maminkou do toho plynu také,“ vzpomíná pamětnice.
Milada Rainová za války také poznala, co to znamená mít hlad. Ještě v prvních letech sice bylo jídla dostatek, jak se však válka protahovala, začala být velká nouze. Pamětnice uvádí: „Za války jsem užila, co je hlad. My jsme byli hladoví jak psi. Byly jsme s kamarádkou šťastné, když nám kuchař nechal na dně hrnce zbytek omáčky a trochu jsme se najedly. Občas jsme dostaly trošku plesnivé knedlíky. Tak jsem to plíseň oškrábala a pak jsem to stejně snědla. Také jsme chodily zahradníkovi na mrkev. Jak vytáhl mrkev ze země, tak jsme ji jedly, špinavou, bylo nám to jedno,“ uvádí. To už se však již nezadržitelně blížil konec války. Milada Rainová se vydala domů, kde konec války také oslavila.
Na radování se z konce války však nebylo příliš času. Postupně se objevil další strašák - znárodňování. Nejdříve došlo na velké podniky a továrny, dále také na obchody či řemeslnické dílny. Pamětnice vypráví: „Moje rodina naštěstí nic neměla, nám neměli co sebrat, ale zdálo se nám strašně nespravedlivé, když k někomu přišla kontrola do bytu a zabavila mu velký hrnec sádla. Prý že je to nadměrná zásoba.“
Na nadměrné zásoby doplatil také její přítel, jehož rodina vlastnila obchod s látkami. Nejdříve komunisté zavřeli otce, kterého později propustili, protože obchod byl již vedl jeho syn. Poněvadž mu hrozilo pronásledování od režimu, potažmo vězení, a proto se rozhodl pro útěk za hranice. Milada Rainová vzpomíná, že další zprávy o něm získala až po téměř 40 letech. V druhé polovině 80. let navštívila svoji kamarádku ve Spojených státech a až zde se dozvěděla, jaká byla jeho další životní cesta poté, co v roce 1948 utekl z Československa.
Doba, kdy v Československu stála u moci komunistická strana, byla pro Miladu Rainovou obdobím, kdy se starala o svoji rodinu a věnovala se své práci. V roce 1952 se provdala za Zdeňka Raina, se kterým měla dvě dcery. Zdeněk Rain se zasloužil o vybudování družstevního bytového domu, přičemž do jednoho z bytů se manželé nastěhovali a pamětnice v něm žila i v roce 2023
Milada Rainová si vzpomíná, jak se za komunistického režimu stálo ve frontách na maso, jak byly omezené možnosti koupit si pěkné oblečení, jak ji lákali ke vstupu do komunistické strany, což však odmítla. Rodina ráda cestovala a několikrát si vyjela autem k moři. Milada Rainová také vyrážela za nákupy do komunistického Východního Německa a měla i příležitost navštívit Sovětský svaz a Moskvu.
V druhé polovině 80. let pak využila možnost navštívit svoji kamarádku z mladí ve Spojených státech amerických, musela si však složitě obstarat souhlas komunistických úřadů s cestou. „Koukali se na mě jako na bílou vránu, ale povolení mi vystavili,“ vzpomíná. Pamětnice předpokládala, že ho získala i díky svému důchodovému věku. Říkalo se, že by režimu nevadilo, kdyby takovíto lidé v zahraničí zůstali, protože by se ušetřilo na důchodech.
Pád komunistického režimu v listopadu 1989 přivítala s radostí. „Musím říct, že bylo obrovské nadšení, už je konec. Vzpomínám si na náměstí plná lidí. Podepisovali jsme takové archy, že jsme pro Havla. Život se pak hodně změnil.“
Příbeh pamětníka v rámci projektu Příběhy regionu - Královehradecký kraj (Michaela Emanovská)