„Tenkrát nás zaujaly Rychlé šípy, v Mladém hlasateli, tak jsme si založili klub Mladého hlasatele. Bylo nás pět, tak jsme si dali název Veselá pětka. V létě jsme se věnovali lovení bobříků a to byla velmi dobrá věc, všestranná, a nepotřebovaly se k tomu žádné finanční prostředky, všechno se dalo udělat z vlastních zdrojů. V zimě jsme hráli loutkové divadlo, to se hrálo asi čtyři sezony, a protože nebylo čím topit, tak vstupné bylo jedno polínko, takže ten, co šel do loutkového divadla, musel donést polínko, aby nezmrzl.“
„Když jsem prohlásil, že je to okupace, a protože jsem měl na starosti deset tisíc vojáků. Když toto někdo veřejně prohlásí, a dokonce jezdí a vojákům to vytrubuje. Tak si mě zavolali na ministerstvo, kde mi řekli: ,Máš možnost to odvolat, tady si sedni, tady máš papír, odvolej to a tady nám napiš, kdo byl proti vstupu sovětských vojsk.‘ Já odpověděl: ,To já si nemůžu pamatovat.‘ Já jsem byl proti vstupu, proto jsem vyloučený. ,Tak nic neodvoláš?‘ - ,Ne!‘ Tak jsem odešel, protože pro mě to je okupace.“
„Hradecké gestapo otce zajistilo, a nemohli z něj něco dostat. Tenkrát byly v módě plivátka, kde se plivaly hleny, a tak ho ten gestapák vzal a otec musel chodit po hradecké věznici a ty plivátka pít. Chtěli, aby se přiznal za to, co neudělal. Vždyť to je jediná věc, co mi táta řekl.“
Vratislav Pech, skautskou přezdívkou Samson, se narodil 14. srpna 1929. Během 2. světové války jeho otce zavřelo gestapo. V roce 1940 zakládá s kamarády čtenářský klub Mladého hlasatele pod názvem Veselá pětka ve Svobodných Dvorech u Hradce Králové. Byli tehdy ovlivněni knihami Jaroslava Foglara. Po válce, v roce 1945, vstupuje pamětník do 19. oddílu v Hradci Králové a roku 1946 se účastní Oblastní lesní školy pro vedoucí oddílů. Studuje na vojenské akademii, kde se měl stát osvětovým důstojníkem, avšak kvůli protestu, který se týkal jednoho předpisu o střílení do dělníků, musel odejít do běžné vojenské služby. V 60. letech zastává vysokou vojenskou funkci, avšak o této své životní etapě nerad hovoří. V roce 1968 je z armády vyhozen, neboť všude veřejně prohlašoval, že 21. srpen 1968 je skutečná okupace. Po vyhazovu z armády se stává čističem kanálů ve vlakovém depu a následně se z něho stává strojvedoucí. Dnes se badatelsky zajímá o bitvu u Hradce Králové v roce 1866.
Hrdinové 20. století odcházejí. Nesmíme zapomenout. Dokumentujeme a vyprávíme jejich příběhy. Záleží vám na odkazu minulých generací, na občanských postojích, demokracii a vzdělávání? Pomozte nám!