Zuzana Justman

* 1931

  • „Když to opravdu skoro končilo, tak začaly přijíždět vlaky z východu s lidmi, kteří byli polomrtví, a bylo tam taky hodně mrtvých. My jsme tam s Petrem chodili hledat jeho bratry a tatínka. Měli jsme to zakázané od maminek, ale stejně jsme tam chodili. To už byl skoro konec. Najednou jsme měli kostky cukru, už nevím odkud, a ty kostky cukru jsme jim dávali – těm, které jsme poznali. Byl tam taky jeden mladý muž, kterého jsem nepoznala, zavolal na mě: ‚Zuzano!‘ Byl to Miloš Glazer, tenkrát jsem mu dala cukr a to byl potom můj první muž.“

  • „Například my jsme v Karlíně nechodili Vítkovou ulicí, protože tam byla německá škola a báli jsme se těch německých dětí. Když jsem byla malá a jezdila jsem do Želetavy, tak jsem se někdy prala a nenechala jsem si nic líbit, ale vysvětlili mi, že kdyby mě nějaké německé dítě napadlo, že se nemůžu bránit. Tak jsme se snažili tou ulicí nechodit, ale jednou jsme se s přítelkyní tudy vracely z útulku a jedna německá dívka, která byla asi dvakrát větší než já, nás začala bít. Podařilo se mi utéct, ale mé přítelkyni ne. Potom jsem měla často bolení hlavy, protože jsem se cítila vinná, že jsem tam mou přítelkyni nechala. Tak to nám nikdo nemusel vysvětlovat, že se máme bát. Báli jsme se, protože Němci byli všude. A potom jsme slyšeli všechny ty historky, ale samozřejmě jsme nevěděli o Osvětimi.“

  • „Když pak nacisti zavřeli židovskou školu, tak Židovská obec organizovala takzvané útulky. V Praze byly tři nebo čtyři útulky, já jsem chodila do Soukenické ulice. Tam jsme si oficiálně hráli, ale chodili nám přednášet velmi zajímaví lidi. Například Erik Saudek, to byl nejlepší překladatel Shakespeara, ten nám četl jeho překlady a přednášel o tom. Potom, když jsem chodila do amerického gymnázia v Buenos Aires, tak jsem toho věděla mnohem víc o Shakespearovi než americké děti.“

  • Celé nahrávky
  • 1

    New York, 10.01.2024

    (audio)
    délka: 01:25:31
    nahrávka pořízena v rámci projektu Příběhy 20. století
  • 2

    New York, 26.01.2024

    (audio)
    délka: 01:21:17
    nahrávka pořízena v rámci projektu Příběhy 20. století
  • 3

    New York, 08.02.2024

    (audio)
    délka: 01:38:35
    nahrávka pořízena v rámci projektu Příběhy 20. století
  • 4

    New York, 19.03.2024

    (audio)
    délka: 01:40:03
    nahrávka pořízena v rámci projektu Příběhy 20. století
Celé nahrávky jsou k dispozici pouze pro přihlášené uživatele.

Vězňům vracejícím se na konci války do Terezína z jiných táborů rozdávala kostky cukru

Zuzana Justman před válkou
Zuzana Justman před válkou
zdroj: archiv pamětnice

Zuzana Justman se narodila 20. června 1931 jako Zuzana Picková v Praze. Po okupaci Německa v letech druhé světové války přišla rodina postupně o celý majetek včetně továrny Bratři Pickové a o svá občanská práva. V roce 1943 musela rodina Pickova nastoupit k transportu do Terezína. Bratr Robert Pick, pozdější satirik, v Terezíně onemocněl obrnou. Otce pamětnice Viktora Picka nacisté odvlekli do Osvětimi, kde podle svědků hned po příjezdu zahynul v plynové komoře. Zuzana s matkou, bratrem a babičkou válku přežili v terezínském ghettu a vrátili se do svého bytu v Karlíně. V roce 1948 rodina kromě bratra, který mezitím vstoupil do KSČ, emigrovala za pomoci strýce do Jižní Ameriky. Zuzana tam dostudovala střední školu a poté nastoupila na univerzitu v USA. Usadila se v New Yorku. Natočila několik dokumentárních filmů s tematikou holokaustu a věnovala se i dalším společensko-historickým tématům. Za dokument Voices of the Children, který vznikl na základě rozhovorů s těmi, kteří přežili věznění v Terezíně a Osvětimi, získala v USA prestižní televizní cenu Emmy. Po listopadu 1989 se aktivně podílela na shánění financí pro obnovu židovských památek v Československu. V roce 2024 žila Zuzana Justman v New Yorku, v bytě s výhledem na Central Park.